WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO - MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO - MAZURS...

Cittaslow: Ryn

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Rynu, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Niespełna trzytysięczny Ryn to miasteczko, które prężnie się rozwija. Tak, by mieszkańcom żyło się jak najlepiej. Stąd szereg miejskich inwestycji adresowanych do całych rodzin. Przykładem może być Gminny Program Budowy Mieszkań Komunalnych „Dla Zaradnych”, w którym inwestorem jest gminna spółka, a nabywcami uczestnicy programu, którzy stopniowo dochodzą do własności lokali. Innym projektem, ważnym z punktu widzenia miasta, gminy, ale i całego regionu, jest oddana do użytku w 2013 roku Ekologiczna miniprzystań „Ekomarina”, której budowę dofinansowano z RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Z przystani oraz infrastruktury, która ją otacza, korzystają żeglarze i turyści odwiedzający miasto.

Ostatnie lata to jednak czas, gdy pozyskiwanie środków unijnych staje się coraz trudniejsze. Dlatego Ryn, który doskonale wpisuje się w ideologię „slow cities”, w 2012 roku przystąpił do Sieci Miast Cittaslow, co otworzyło kolejne możliwości rozwoju. „My jako Ryn możemy pokazać swoje walory, swój potencjał i wpisał się w ideę Cittaslow, bo to nie Ryn zabiegał, a o Ryn zabiegano, i słusznie, bo w Rynie jest przyjaźnie i dla mieszkańców i turystów, co z resztą widać” - podkreśla Józef Karpiński, burmistrz miasta i gminy Ryn.

Dowodem na materialne wsparcie, w którego uzyskaniu pomogła przynależność do Sieci Cittaslow, jest chociażby świeżo oddany do użytku plac przy Urzędzie Miasta i Gminy. Udało się zagospodarować przestrzeń, odnowić zieleń i postawić fontannę. „Kolejnym są wieża ciśnień, która jest rewitalizowana, stare przedszkole na Park Edukacji, Kultury i Turystyki, także te korzyści w ramach Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow Ryn również bierze” - dodaje burmistrz Karpiński. Wieża ciśnień zyska nową elewację, odnowione wnętrza, a także węzeł sanitarny i taras widokowy. Natomiast nowopowstały Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki otrzyma zmodernizowane pomieszczenia, przystosowane do pełnienia nowych funkcji. Będzie on siedzibą połączonych jednostek kultury – Ryńskiego Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.